Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Elif KARATAŞ İdari Danışmanlık Hizmetleri olarak, bizlere soruduğunuz tüm soruları, tek bir sayfa altında toplama kararı aldık. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden ya da iletişim adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Sıkça sorulan sorular sayfamız sürekli güncellenecektir.

Dernek kurmak için kaç kişi gerekli?

Dernek kurmak için en az 7 kişinin bir araya gelip kuruluş bildirim formu doldurması gereklidir.

Dernek İlk Genel Kurulu Ne Zaman Yapılır?

Dernek kuruluş bildirimi sonrası en geç 6 ay içinde genel kurul toplantısı yapmalısınız.

Dernek Beyannameleri Ne Zaman Verilir?

Dernekler yılın 1 Ocak ile 30 Nisan arasında bir önceki yılın beyannamesini vermelidir.

Dernek Kurma Maliyeti Ne Kadar?

Dernek kurmanız için herhangi bir harç ödemeniz gerekmiyor. Sadece yönetim süreçleri için bir takım harcama kalemleriniz olacaktır.

Vakıf Kurmak İçin 2021 yılında Asgari Sermaye Ne Kadar

Vakıf kurmak için 2021 yılında en az 80 Bin TL kuracağınız vakfa tahsis etmeniz gerekiyor.

Dernek İç Denetim Raporu Zorunlu mu?

Derneğin iç denetiminin nasıl ve ne sıklıkla yapılacağı tüzükte belirtilmiştir. Yılda en az 1 kere iç denetim raporu hazırlamalısınız. Tüzükte bunun aksini belirtemezsiniz.

Gençlik ve Spor Kulüpleri Lokal Açabilir mi?

Çocuk dernekleri hariç tüm dernekler lokal açabilir. Gençlik ve spor kulüpleri de lokal açabilir ancak içkili lokal açılması yasaktır.

Dernek Kurmak Ne Kadar Sürer?

Dernek kurmak için en az 7 kişiyle kuruluş bildirim formunu doldurmak ve hazırlamış olduğunuz tüzüğün her sayfasını imzalayıp, İl Sivil Toplum Müdürlüğüne teslim etmeniz yeterlidir. Evraklarınız kontrol edildikten sonra size verilecek alındı belgesi, derneğin tüzel kişilik kazandığını ifade eder.

Dernek Genel Kurulu En Az Kaç Kişiden Oluşur?

Genel kurulu toplamak ve yönetim kurulunu belirlemek için ilk toplantıya kadar en az 16 üyenin olduğu yönetim kurulunu belirlemek gerekir. En az 5 asil, 5 yedek yönetim kurulu üyesi, 3 asil ve 3 yedek denetim kurulu üyesi oluşturulmak zorundadır.

Dernek Başkanı Maaş Alır mı?

Dernek başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, bazı görevlerine istinaden maaş yerine geçebilecek huzur hakkı alabilirler. Bunun için kanunen belirlenmiş olan yasal sınır ve şartlar mevcuttur.

Dernek Kasasında Bulundurulabilecek Para Miktarı Ne Kadardır?

Bu miktar yönetim kurulu tarafından alınacak kararla belirlenir. Amaç ise ihtiyaç durumunda karşılanabilecek kadar miktarın kasada hazırda bulundurulmasıdır.

Dernekler Bağış ve Yardımda Bulunabilir mi?

Dernekler, tüzüklerinde gösterilen amaçları gerçekleştirmek üzere, benzer amaçlı derneklerden, siyasi partilerden, işçi ve işveren sendikalarından ve mesleki kuruluşlardan maddi yardım alabilir ve adı geçen kurumlara maddi yardımda bulunabilirler.(5253 DK . Madde)

Sorularınızı Detaylı Olarak İletişim Numaralarımız Üzerinden Bizlere Yöneltebilirsiniz.
Call Now Button