Dernek Makbuzu Nedir? Dernek Makbuzları Nasıl Kullanılır?

26.08.2017
8.265

Dernek Makbuzu

Dernek makbuzu nedir? Dernek makbuzları nasıl basılır? Dernek makbuzları Kullanım alanları Nelerdir gibi sorularınız cevabını bulacağınız yazımda öncelikli olarak makbuz basımı için yapılması dernek yönetim kurulu olarak yapılması gerekenlerden bahsedeceğim.

Dernek Makbuzlarını bastırmadan önce hangilerine ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir. 5 farklı dernek makbuzundan öncelikli olarak derneğiniz yeni kurulduğu ve geliri olmadığı için ücretini karşılayacak kasası olmadığından dolayı benim tavsiyem ALINDI BELGESİ bastırmanız. Çünkü derneğinizi kurdunuz ilk yapmanız gereken şey nedir ? Tabi ki de üye alımı. Dernek üyelik işleminde aday üye size yazılı olarak üyelik başvuru dilekçesini sundu ve siz yönetim kurulu olarak tüzük üyelik şartlarını taşıdığına karar verdiniz ve yönetim kurulu kararınız ile üyeliğe kabul ettiniz. Derneğinizi kurarken dernek tüzüğünüz de derneğin üyelik aidatları giriş ödentisi bölümünde belirtmiş olduğunuz rakam kaç lira ise üye giriş ödentisi olarak üyenizden dernek adına tahsilat yapıp yönetim kurulu üyelerinden biri  (bence sayman öncelikli) tarafından ALINDI BELGESİ numara ve tarih sırasına göre kesilip bir nüsha üyeye diğer nüsha da makbuz cildinde kalması kaidesi ile üyelik giriş aidatı kısmını tamamlamış bulunmaktasınız. Buradan da anlaşıldığı üzere ALINDI BELGESİ dernek kuruluşunda bağış ve üye aidatı toplayabilmek için en önemli makbuz diyebiliriz.

Gider Makbuzu Kullanımı

Gelelim GİDER MAKBUZU kullanım alanlarına;

Bana kalırsa yeni kurulan bir derneğin bütçe sorunu varsa GİDER MAKBUZU dernek kuruluşu aşamasından zaruri yani zorunlu bir ihtiyaç değil ama dernek kurucu üyeleri dernek kurulur kurulmaz derneğin faaliyetlerini etkin bir biçimde yürütmesi için ciddi bağışlar yapacaklarsa gider makbuzuna ihtiyacınız olabilir. Bu arada Gider Makbuzu derken aklınızda  faturalandıramadığınız giderler için kesilen makbuz algısı oluşmasın çünkü gider makbuzu derneklerin amaçları doğrultusunda burs, ödül gibi Hayri giderler yapılması durumunda kullanılır.

ÖRNEK: Hemşeri – Köy derneğiniz var üyeleriniz den birinin düğünü – cenazesi var bu gibi durumlar da yapacağınız dernek adına yardım için GİDER MAKBUZU kullanabilirsiniz.

Üst paragrafta yazmış olduğum faturalandırılamayan dernek gideri dediğimiz olay işçilik hizmeti aldınız ve kişi size fatura edemedi bu durumu. İşte bu noktada NOTERDEN onaylatılmış olan GİDER PUSULASINI %8 ‘ini beyannamede bildirmek suretiyle kullanabilirsiniz.

Diyelim ki Ramazan ayı ve siz insanlara dernek adına erzak paketi  yardımında bulunacaksınız. Peki kişilere vereceğiniz bu gıda paketini Nasıl göstereceksiniz? AYNİ YARDIM TESLİM BELGESİ tam da bu noktada işimize yarayacak dernek makbuzu Kişi veya kurumlara vereceğiniz mal yardımların da bu AYNİ YARDIM TESLİM BELGESİ dernek makbuzu olarak kesmeniz gerekir. Diğer bir deyişle derneğin yapmış olduğu MAL bağışlarında kullanılacak makbuz.

X  Spor Kulübü Derneği olarak faaliyet gösteriyorsunuz ve kişi ya da firma size forma bağışı yapacak bu durumda da size mal bağışı yapacak kişiye dernek adına yapmış olduğu yardımdan ötürü AYNİ BAĞIŞ ALINDI BELGESİ kesmeniz gerekir. Ya da başka bir örnekle derneğinize masa, sandalye, bilgisayar gibi bir mal bağışı geldi yine aynı şekilde Ayni bağış alındı belgesini dernek makbuzu olarak kesmeniz gerekir.

Yani Ayni Mal demek . Bu iki makbuzdan AYNİ YARDIM TESLİM BELGESİ mal bağışı yapmanız AYNİ BAĞIŞ ALINDI BELGESİ de mal bağışı almanıza yarar.

Dernek makbuzu bastırmak için ;

*Yönetim kurulu makbuz kararı ( dernek makbuzu bastırma karar örneği için arayıp bilgi alabilirsiniz. 02122433819–05413535787–ÜCRETSİZ )

*Dernek bilgilerinin yer aldığı Dernekler Müdürlüğü tarafından verilen evrak (Defter ilk sayfa bilgisi-Kuruluş ALINDI Belgesi–Dernek Faaliyet Belgesi gibi )

*Dernek Başkan’ı kimlik fotokopisi

makbuzu basacak matbaa için yeterli olacaktır. Basım evinde makbuz teslim tarihinden itibaren 15 gün içinde Mülki Amirlik yani Dernekler Müdürlüğüne bildirimi zorunludur. Bildirim olmaz ise Cezai yaptırımı söz konusu.

Sonuç olarak hepsi derneğin ihtiyacı olmakla beraber aynı anda dernek makbuzu bastırılabileceğimiz gibi ihtiyaç oldukça da bastırılabilir.

BİRDE TAVSİYE dernek makbuzlarında adres kısmına sadece ili yazdırın çünkü yarın öbür gün asra değişikliği durumu söz konusu olursa dernek makbuzlarını bitene kadar kullanmaya devam edeceğinizden yerleşim yeri değişikliğinde dernek makbuzu konusunu düşünmek zorunda kalmazsınız.

NOT: Derneğiniz ticari faaliyet gösteriyorsa lütfen Ticaret odası ve vergi dairesi kayıtlarınızı açtırıp vermiş olduğunuz hizmet karşılığı dernek iktisadi işletmesi adına fatura kesiniz. Bu işlemi yapmazsanız tespiti halinde ciddi VUK(vergi usul kanunu) tarafından ciddi cezalar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Tüm bu konular da ÜCRETSİZ bilgi almak  ve DERNEK MAKBUZU basımı için lütfen iletişime geçin.    02122433819–05413535787

Ziyaretçi Yorumları (2)
  1. ali numan güvenç dedi ki:

    Çok aydınlatıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Çok teşekkür ederim bu alanda ki büyük bir eksiklik tamamlanmış oldu.

    1. Elif KARATAŞ dedi ki:

      Teşekkür ederiz güzel yorumlarınız için.

Call Now Button