Federasyon Nasıl Kurulur | Federasyon Kurmak

14.03.2021
6.343

Aynı amacı taşıyan en az 5 derneğin bir araya gelmesiyle federasyon kurulabilmektedir. Federasyon kurmak için öncelikle karar almış olan derneklerin tüzüğünde üst kuruluşlara katılabilir ya da kurucu olabilir maddesi yer almalıdır. Bunun akabinde federasyon kuracak olan dernekler tarafından kuruluş bildirim formu(Ek-2) doldurulur ve dernek temsilcileri tarafından imzalanır. Tabi birde ne amaç ile federasyon kurulduğunu ve federasyonun kuruluş amacını özetleyen bir tüzük hazırlanmalı. Federasyon kurmak için gerekli belgeler:

  • Kuruluş bildirim formu. Her dernek yetkilisi tarafından imzalanacak.
  • Her dernek tarafından federasyon kurulması için alınmış genel kurul kararı.
  • Federasyon kurucuların derneği temsil etmekle yetkilendirildiğine ilişkin dernek yönetim kurulları tarafından alınmış olan karar örneği.
  • Kurucu dernek yetkilileri tarafından her sayfası imzalanmış federasyon tüzüğü.
  • Kurucular arasında yabancı dernek veya dernek ve vakıf dışında kar amacı gütmeyen kuruluşlar bulunması halinde, bu tüzel kişilerin federasyona kurucu olabilmesine dair İçişleri Bakanlığı’nca izin verildiğini belirten federasyon kurucuları tarafından imzalanmış yazılı beyan.
  • Federasyon merkez alanı mesken ise, kat maliklerinin muvafakatnamesi
  • Geçici yönetim kurulu üyeleri ile yazışma ve tebligatı almaya yetkili kişi veya kişilerin adı, soyadı, yerleşim yerlerini ve imzalarını belirten liste veya yazı.

Federasyon Kurmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Federasyon kurmadaki asıl amaç derneklerin birlik olması ve amaçlarını yaygınlaştırma fırsatı yakalamalarıdır. Türkiye’de en çok spor federasyonları bulunmaktadır. Bazı uluslararası müsabakalara ve yarışmalara katılmalarda birlikler tarafından federasyon olma şartı aranır. Tabi tek amaç bu değildir.

Örneğin; Türkiye Futbol Federasyon ya da farklı spor federasyonlarını inceleyebilirsiniz. Zira bir spor kulübü kurup liglerde yerinizi almak istiyorsanız, belirli bir girişi ücreti ile bir takım belgeleri tamamlayarak federasyonun üyesi olabilirsiniz. Federasyonun ana gelir kaynağı yapmış olduğu organizasyonlar, sponsorlukları ve yayıncı vb. gelirleridir.

Federasyonlar bünyelerinde yer alan derneklerden aldıkları aidatlar ve oluşturmuş oldukları fonlar ile gelir elde eder. Bunun akabinde organize edecekleri projeler, federasyonun birlik sayısını arttırmasını sağlayacaktır.

Federasyon kurmak için mutlaka daha önce bu konuda tecrübesi olan dernek danışmanlık firmaları ile çalışmalısınız. Elif KARATAŞ İdari Danışmanlık Hizmetleri olarak federasyon kurma ve konfederasyon kurma vb. yönetim süreçlerinde sizlerin yanında yer almaktayız. Bizlere iletişim numaralarımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Call Now Button