Spor Kulübü Nasıl Kurulur | Kulüp Kurmak İçin Gerekenler

10.10.2023
54.880

Gençlik ve spor kulübü kurmak istiyorsanız, dernek kurmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Ancak bir dernek kurarak il Gençlik ve Spor Müdürlüğünün kütüğüne kayıt yaptırabilirsiniz. Futbol kulübü, satranç kulübü ya da basketbol okulu kuracak olmanız fark etmiyor. Başlangıç aşamasında kulüp kurmak için en az 7 kişi ile dernek kurup, istediğiniz spor ya da etkinlik branşına göre gençlik ya da spor kulübü kurma aşamasını tamamlayabilirsiniz. Tabi bu her branşın federasyonu açısından farklılık gösterebilir. Gençlik ve spor kulübü nasıl kurulur diyenler için, kulüp kurma maliyeti, aşamaları ve federasyon kaydı gibi tüm detayları makalemizde bulabilirsiniz.

Spor kulübü kurmak için 5253 sayılı kanun ve 25772 sayılı dernekler yönetmeliğine göre dernek kurmanız gerekiyor. Yardım alabilmek, üst kuruluşlara katılmak, federasyon aracılığıyla müsabakalarda yer almak için aynı amacı taşıyan gerçek kişiler veya  tarafından oluşturulmuş tüzüğe sahip bir dernek olmalısınız. Dernekleşme sürecini tamamladıktan sonra bulunduğunuz il gençlik spor müdürlüğüne spor tescilini ve branş tescilini yaptırmanız gerekiyor. Futbol kulüpleri için branş tescili Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılır. Tabi müsabakalarda yer almak için bu koşul bazı spor ve etkinlik federasyonları için de geçerli olabilir.

 

Yeni Düzenleme!!! Spor kulüplerinin branş tescil işlemlerinde 26.04.2022 tarihli ve 31281 sayılı resmi gazete ile birlikte değişikliğe gidilmiştir. Ayrıca yönetmelikle ilgili 08.07.2022 tarihli ve 31890 sayılı resmi gazete ile yeni kararlar alınmıştır.

Alınan bu kararlarda tüm spor kulüpleri dernek statüsünden çıkarılmıştır. Bu kapsamla Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünden, Spor Kulüpleri Gençlik ve Spor Bakanlığına Devir edilecektir. Bu kanundaki en büyük spor kulüplerinin bilinçsiz borçlanmasının önüne geçmektedir. Kanun değişikliği ile birlikte başkan ve yönetim kurulu kulüp borçlarından sorumlu olacaktır.

Peki mevcut kulüpler ne yapacaklar?

 1. İçişleri bakanlığı tarafından mevcut kulüplerin dosyası, kanun tarihi itibari ile Gençlik ve Spor Bakanlığına devir edilecektir.
 2. Mevcut kulüpler, spor kulübü olarak devam etmek isterse, Gençlik ve Spor Bakanlığına bildirim yapmalıdırlar.
 3. Gençlik Derneği olarak devam etmek isteyenler ise yeniden Genel Kurul toplantısı yapıp, tüzükte ve isim de değişikliğe gitmelidirler.
 4. Herhangi bir tescili bulunmayan spor kulüpleri ise, müsabakalara katılmak için Gençlik ve Spor Bakanlığına tescilini yaptırmalıdırlar.

Not: Daha detaylı bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz.

 

Peki Yeni Spor Kulübü Kurmak İsteyenler?

 • Dilekçe
 • Kuruluş bildirim formu
 • Yabancı vatandaşlar için ikamet izni
 • Kurum ve Kuruluşlardan alınan izin yazısı
 • Adli Sicil Kaydı
 • Spordan Men Cezası olmadığına dair belge
 • Logo ve Ambleme ait dijital dosya

Yukarıdaki belgeler toplanarak İl Gençlik ve Spor Müdürlüğüne başvuruda bulunulur. Bu noktada bizleri arayarak hem danışmanlık hem de detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Spor Kulübü Kurmak

Daha önce dernek nasıl kurulur konusunda detaylı bilgiler verdik. Herhangi bir dernekten farklı olarak yapmanız gereken sadece tüzük hazırlığındaki değişiklikler olacaktır. Örneğin; motosiklet kulübü kurmak için amaçlar bölümünden motosikleti sevdirmek ve yaygınlaştırmak yazarken, basketbol kulübünde; basketbolu sevdirmek ve yaygınlaştırmak yazılması gibi. Şimdi spor kulübü kurmak için yapmanız gerekenleri adım adım sıralayalım.

 • En az 7 kişi ile dernek kuruluş bildirimi formu doldurun. ( Dernek Kuruluş Bildirim Formu )
 • Tüm detayların belirtildiği bir dernek tüzüğü oluşturun. ( Dernek Tüzüğü Hazırlama )
 • Yazışma tebligatlarını alacak kişileri belirleyip dernek kuruluş bildirim formuna yazın.
 • Kulüp kurucuları arasında yabancı dernek ya kar amacı gütmeyen vakıf dışında bir kuruluş var ise, İçişleri Bakanlığından bu konuda izin aldığına dair kurucular tarafından imzalanmış beyan.
 • Kurucular arasında yabancı uyruklu olan var ise, Türkiye’de yerleşme hakkına sahip olduğunu gösteren belge.
 • Eğer ruhsatın mesken yazan bir alanı kulüp merkezi olarak kullanacaksanız, diğer apartman sakinlerinin onayını almanız gerekir. ( Muvafakatname)
 • DERBİS ( Dernekler Bilgi Sistemi) şifresini alacak olan geçici yönetim kurulu başkanı bilgisi.

Yukarıda yer alan işlemleri tamamlayıp bulunduğunuz ilin sivil toplumla ilişkiler müdürlüğüne teslim etmeniz gerekiyor. Teslim ettiğiniz evraklar tam ise size verilecek olan alındı belgesi ile dernek kuruluşunu tamamlamış oluyorsunuz. Size verilen alındı belgesinin günü ve saati dernek kuruluş zamanını bildirir. Artık spor kulübü kurmak için ilk adım tamam diyebiliriz. Ancak durum bundan ibaret değil.

 • İşletme Defteri (Ya da Bilanço), karar defteri, üye kayıt defteri ve evrak kayıt defteri alıp notere ya da dernekler müdürlüğüne onaylatmalısınız.
 • İlk 6 ay içerisinde en az 16 üye ile dernek genel kurul toplantısı yapmanız gerekiyor. Aksi taktirde derneğin fesih edilmesi için il sivil toplum müdürlüğü Cumhuriyet Savcılığına başvurup dava açılmasını sağlayacaktır.
 • DERBİS şifresi almak için karar alıp, başvuruda bulunmanız gerekiyor.
 • Eğer kulüp kurduğunuz tarih yılın son aylarına denk geldiyse, nisan ayına kadar beyanname vermek için hazırlanmalısınız.

Spor kulübü kurmak için mevcut bulunan 122 Bin dernek gibi yukarıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor. Evet hiç bilmeyenler için spor okulu ya da futbol kulübü kurmak zor görünebilir. Elif KARATAŞ İdari Danışmanlık Hizmetleri olarak bir çok kulübün bürokratik işlemlerini kolaylaştırmaktayız.

Gençlik ve Spor Kulübü Tescili

Kurmuş olduğunuz dernek ile il Gençlik ve Spor Müdürlüğüne başvurmanız halinde; spor faaliyetleri için spor kulübü, boş zamanları değerlendirmeye yönelik faaliyetler için başvurmanız halinde gençlik kulübü, her ikisi için de gençlik ve spor kulübü adını alırsınız.

Kulüp organlarının görev ve yetkileri, yardım alma, üst kuruluşa kayıt, spor faaliyetleri nitelikleri gibi şartlar ve usuller, İçişleri Bakanlığının yetkisiyle Gençlik ve Spor Müdürlüğünün bağlı bulunduğu ilgili bakanlığa verilmiştir.

Gençlik ve spor kulüpleri lokal ve iktisadi işletme kurma haklarına sahiptirler. Ancak diğer derneklerde olduğu gibi alkollü lokal işletmeleri kesinlikle yasaktır.

Futbol Kulübü Kurmak

Futbol federasyonunca belirlenen usul ve şartlara uygun olup, belirlenen tescil ücretini yatıran kulüplerin branş tescil işlemi gerçekleştirilir. 5253 sayılı dernekler kanuna göre futbol alanında branş tescilini yaptırmak isteyen kulüplerin, Türkiye Futbol Federasyonu kriterlerine uyması gerekir.

Kriterlere uymayan spor kulüplerinin tescil işlemi gerçekleştirilmez. Tescil edilen kulüpler belirlenmiş olan kriterlerden herhangi birini ilerde kaybederse tescili de bozulacaktır. Spor kulübü tescili için 500 TL ile 15.000 TL arasında tescil ücreti alınır. Futbol kulübü tescili için gerekli belgeler için federasyon, konfederasyon ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gençlik ve Etkinlik Kulübü Detayları

Satranç kulübü, voleybol okulu, motosiklet kulübü ya da farklı kulüplerde kuracak olsanız dernek kurma şartı aranır. Ancak bazı branşların kaydı gençlik ve spor il müdürlüğünde yapılırken, bazıları için bizzat federasyondan branş tescili yaptırmanız gerekir. Örneğin; Cimnastik, Eskrim, Judo gibi sporların branş tescili federasyon kurallarına kriterlerine uygun olacak şekilde yapılır.

Spor Kulübü Branş Tescili İçin İstenen Evraklar

 • Spor kulübü tarafından dernek kurmak için verilmiş olan tüzük
 • Derneğin ilk genel kurulu yapıldıysa, sonuç bildirimi tüzüğün yanına eklenecek.
 • Spor kulübü tescil taahhütnamesi imzalanacak.
 • Amblem ve takım forması detayları( amblem cd içerisinde, forma a4 baskısı imzalı ve mühürlü)
 • Kulüp birliği formu
 • Kuruluş bildirgesi ve dilekçe
 • Tesis hakkında bilgi
 • Merkeze ait kira kontratı ya da tapu fotokopisi
 • Vergi Dairesi adı ile birlikte vergi numarası
 • İmza sirküleri, mail adresi, faaliyet belgesi, 2 top A4 vs.
 • Yukarıda istenen evraklarla ilgili gsb.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz.

Spor kulübü nasıl kurulur” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Tüm makale boyunca görüldüğü üzere, aşırı bürokratik işlemler zinciri sizi bekliyor. Elif KARATAŞ İdari Danışmanlık Hizmetleri olarak tüm bu süreci sizin için kolaylaştırmak adına yanınızda yer almaktayız. Bilgi için yorum yapabilir ya da iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları (10)
 1. nur dedi ki:

  Merhaba bir sorum olucaktı.Spor Salonu açmak için belgemi almaya daha cok süre var.Ben istiyorum ki hemen açayım.Dernek adı altında kulübümü açabilir miyim ? Antrenörlük Belgesi olmadan spor salonu açabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim .

  1. Dernekciler dedi ki:

   Merhaba Nur Hanım, Antrenörlük belgesi olmadan dernek açabilirsiniz lakin gençlik spordan tescil işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz.

 2. Ali GÜRBÜZ dedi ki:

  Merhaba, yeni yasaya göre spor kulübü kurmak için kuruluş bildirimi dışında hangi evrak ve defterler gerekli yeni tüzükte ne gibi değişiklikler yapılmalı?Dernek ibaresi kullanılmayacak deği mı? Birde üyelerin spor kulübünün kurulacağı ilde olma zorunluluğu var mıdır? Sporcu olmayan kurucu üyelerin sportif ceza bildirim formu kuruluş aşamasında zorunlu mu böyle bir belgeye ulaşılmıyor. Bılgilendirmenizi rica eder teşekkürler ederim.

  1. Dernekciler dedi ki:

   Merhaba çok uzun bir konu devir işlemleri için hizmet veriyoruz 0212 243 38 19 bilgi alabilirsiniz.

 3. HASAN KÖSE dedi ki:

  MERHABA. PROJE HAZIRLAMA İLE LİGİLİ BİLGİ ALAMK İSTİYORUM. 0544 891 3070

  1. Dernekciler dedi ki:

   Proje hazırlanması konusunda yoğunluktan hizmet veremiyoruz üzgünüz

 4. Engin uysal dedi ki:

  Merhaba benim ismim Engin uysal dernek başkanıyım bizim derneğimiz gençleri dayanisma derneği bizim tüzüğümuzde spor faaliyetleri yapabilir maddesi bulunuyor bu maddeye istinaden futbol kulübü kurabiliriz teşekkürler.

  1. Dernekciler dedi ki:

   Hayır mevzuat değişti spor kulübü için gsim den açılış yapmanız gerekli

 5. İsmail dedi ki:

  Okculuk kulübü kurup ilçede okçular.yetistirmek istiyorum ama kendim antrenör değilim olmadan klup kura bitirmişim sonra antrenör çalıştırmak mümkün olur mu

  1. Dernekciler dedi ki:

   Tabikide olur hayırlısı olsun

Call Now Button