Konfederasyon Nasıl Kurulur | Konfederasyon Kurmak

14.03.2021
4.830

Aynı amaç etrafında toplanmış olan en az 3 federasyonun bir araya gelmesi ile konfederasyon kurmak mümkündür. Konfederasyon kurmak isteyen federasyonların öncelikle tüzüklerinde üst kuruluşa katılma yönünde madde yer almalıdır. Bunun akabinde yapılacak olan genel kurulda, üst kuruluş kurma ya da katılma kararı alınır. Federasyonlar tarafından kuruluş bildirimi ve ekleri mülki idari amirliğine verildiğinde, tüzel kişilik kazanılmış olur.

Federasyon Kurmak İçin Gerekli Belgeler

  • Kurucuların federasyonu temsil etmekle yetkilendirildiğine ilişkin ilgili federasyon yönetim kurullarının karar örneği.
  • Federasyonlar tarafından konfederasyon kurmak için alınmış olan karar örneği.
  • Kurucu federasyon temsilcileri tarafından her sayfası imzalanmış olan konfederasyon tüzüğü
  • Kurucular arasında yabancı dernek veya dernek ve vakıf dışında kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından kurulan federasyon niteliğindeki tüzel kişiliklerin bulunması halinde, bu tüzel kişilerin konfederasyonlara kurucu olabilmesine dair İçişleri Bakanlığınca izin verildiğini belirten konfederasyon kurucuları tarafından imzalanmış yazılı beyan.
  • Geçici yönetim kurulu üyeleri ile yazışma ve tebligatı almaya yetkili kişi veya kişilerin adı, soyadı, yerleşim yerine ve imzalarını belirten liste.

Üye federasyon sayısı 3’ün altına düşen konfederasyonlar, bu eksikliği 3 ay içinde düzeltemezlerse, kendiliğinden fesih edilmiş olurlar. Kendiliğinden sona erme gerçekleşmiş olur.

Konfederasyon kurmak için mutlaka profesyonel bir destek alınması gerekmektedir. Elif KARATAŞ İdari Danışmanlık Hizmetleri olarak sivil toplum gönüllülerinin yanında yer almaktayız. Bizlere iletişim numaralarımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Call Now Button