Dernek Kasasında Bulundurulabilecek Para Miktarı

17.04.2023
13.344

Derneklerin banka hesabı açmasına dair herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu nedenle dernek kasasında bulundurulması gereken nakit miktarı ile ilgili herhangi bir sınır bulunmaz. Ancak yönetim kurulu tarafından alınmış bir karar doğrultusunda, bulundurulabilecek olan nakit miktarı belirlenebilir. Yapılacak olan belirlemede, derneklerin mevcut günlük ihtiyaçları dikkate alınabilir.

Dernek gelirlerini tahsil eden kişiler, yaptıkları tahsilatı 30 gün içinde dernek saymanına ya da dernek banka hesabına yatırmak zorundadırlar. Eğer yatırılacak olan nakit miktarı 2021 yılı için belirlenen tutarın üzerinde ise, bu para 2 iş günü içerisinde, ya dernek saymanına teslim edilmeli, ya da banka hesabına yatırılmalıdır. Banka hesabına yatırılan paranın dekontu, dernek tarafından alındı belgesi olarak kullanılabilir.

Dernek Kasasında Para Bulundurma Karar Örneği

Yönetim Kurulumuz başkanlığında toplanarak dernek kasasında tutulacak para
miktarının …………….. TL olması ve  …………….. TL’yi geçmemesi hususunda oy birliği ile karar almıştır.

Elif KARATAŞ İdari Danışmanlık hizmetleri olarak, tüm dernek yönetim süreçlerinden sizlerin yanında yer almaktayız. Alanında uzman ve profesyonel ekibimizle, bürokratik işlemleri sizler adına kolaylaştırıp, dernek faaliyetlerine odaklanmanızı sağlıyoruz. Detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları (8)
 1. Dursun dedi ki:

  Merhabalar,
  2008’de İstanbul’da kurulan derneğimizi Tekirdağ’a taşımadan dernek adına Tekirdağ’a herhangi bir ilçesinde yada mahallelerinde dernek kıraathanesi, açabilir miyiz. Teşekkürler

  1. Dernekciler dedi ki:

   Merhabalar, Sadece derneğinizin bağlı olduğu İl sınırı içinde kalan bölgelerde lokal olarak açabilirsiniz.

 2. ramazan deniz dedi ki:

  İyi günler Dernek kasasında Sene başında Elli diye aldık ama içerisinde bulunduğumuz ekonomik durumdan dolayı 50.000 bir hükmü yok gibi tekrar yükseltmek için nasıl bir karar almalıyız

  1. Dernekciler dedi ki:

   Aynı şekilde revize karar alabilirsiniz

 3. BAYRAM BÜYÜKMUCURLU dedi ki:

  MERHABALAR BİR TANE DERNEĞİMİZ VAR SPOR KLUBU DERNEĞİ BUDA VALİLİKTEN GENÇLİK SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜNE DEVREDİLMİŞ ŞÖYLEKİ DERNEKLER MASASI OLAYA VAKIF İKEN GENÇLİK SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ SÜREÇLERİ PEK BİLMİYOR BİZ BU DERNEĞİ GENEL KURUL KARARI İLE KAPATCAZ HİBE YOLU İLE ÜZERİNDEKİ MAL VARLIĞI DEVLETİN BİR ORGANINA DEVREDİLECEK BİRDE BİR MİKTAR PARA VAR NASIL OLUCAK KAPATMA İŞLEMLERİ ACABA

  1. Dernekciler dedi ki:

   Merhaba tüzüğe göre tasfiye işlemleri yapılır detaylı bilgi için tüzüğünüzü görmemiz gerekir 0212 243 38 19 dan arayabilirsiniz.

 4. A dedi ki:

  Denetim kurulu yedek listesinde yer alan bir kişi dernekten istifa etti. Olağanüstü bir genel kurul yapılması gerekir mi?

  1. Dernekciler dedi ki:

   Gerek yok organ değişikliği yeterlidir yedek alımı için.

Call Now Button