Dernek Yönetim Kurulu Üyesinin İstifa Etmesi

12.03.2021
40.029

Dernek başkanı, denetim kurulu ya da yönetim kurulu üyesinin istifa etmesinin detaylarını açıklamadan önce Türk Medenin Kanununun 66. maddesini not düşelim. ”Hiç kimse bir dernekte üye kalmaya zorlanamaz. Her üye yazılı olarak istifa dilekçesini bildirmek kaydıyla, dernek üyeliğinden çıkma hakkına sahiptir.” Kanun maddelerinden de anlaşıldığı gibi dernek yönetim kurulu üyesinin istifa etmesinin önünde herhangi bir engel yoktur.

Dernek başkanı ya da kurul üyelerinden birinin vefat etmesi, istifa etmesi ya da kurucu üyelerden birisinin ayrılmak istemesiyle bazı istisna durumlar mevcuttur. Şimdi bunları tek tek inceleyelim.

Dernek Başkanının İstifa Etmesi

Dernek başkanının istifa etmek için yönetim kuruluna hitaben bir dilekçe yazması yeterlidir. Eğer yönetim kurulu istifa dilekçesini almaktan kaçınırsa dernek başkanı noter aracılığı ile istifasını yönetim kuruluna iletebilir. Tek taraflı iade beyanı ile dernek başkanı yani dernek üyeliğinden istifa edebilir.

Dernek başkanının yerine başkan yardımcısı tüzükte belirtilmek üzere başkan olarak atanabilir. Ya da genel kurul olağanüstü toplanarak yeni dernek organı seçimi yapılabilir.

Yönetim Kurulu Üyesinin İstifa Etmesi

Dernek genel kurullarında asil üye ile birlikte yedek üyeler seçilir. Herhangi bir yönetim kurulu üyesinin istifa etmesi durumda tüzükte daha önceden belirlenmiş bir hüküm varsa uygulanır. Normal şartlarda ise yedek yönetim kurulu üyelerinden birisine çağrı yapılır. Boşalan koltuklar yedek üyeler ile doldurulur. Yapılan değişiklik 30 gün içerisinden DERBİS üzerinden il dernekler birimine bildirilir.(dernek istifa dilekçesi örneği)

Eğer kurucu başkan ya da kurul üyelerinden herhangi birisi, ilk genel kurul yapılmadan önce istifasını verirse, ilk 60 gün içinde inceleme yapan dernekler birimi tarafından eksiklik giderilmesi adına 30 günlük süre tanınır. İstifa edecek olan kişinin yerine alınacak olan yeni üye dernekler müdürlüğüne bildirilir.

Dernek denetim kurulunun istifa etmesi esasında da yukarıdaki kurallar geçerlidir. Yedek üyeler var iken, yönetim kurulu eksik bir şekilde toplanamaz, çağrı yapamaz ve karar alamaz

Dernek başkanı ya da dernek yönetim kurulunun istifa etmesinde bulunduğunuz durum neticesinde istisnalar oluşabilir. Elif KARATAŞ İdari Danışmanlık Hizmetleri olarak tüm dernek yönetim süreçlerinde sizlerin yanında yer almaktayız. Bilgi almak için yorum, Whatsapp ya da iletişim numaraları üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları (96)
 1. kenan zaman dedi ki:

  derbis beyanname sisteminde istifa eden dernek üyesini pasif üye nasıl yapabilirim

  1. Elif KARATAŞ dedi ki:

   Bildirimler >> Dernek Organlarındaki Değişiklik Bildirimi seçeneği üzerinden yapabilirsiniz.

 2. Semih koç dedi ki:

  Dernek yönetim kurulu üyesinin istifası sonrası mutlaka yedek ğyelerden birimi yönetim kurulu üyeliğine alınır denetim kurulunu üyesi istifa edip yönetim kurulu üyesi olabilir mi

  1. Elif KARATAŞ dedi ki:

   Sadece yedek üyelerden seçim yapabilirsiniz.

   1. Sema Tekin dedi ki:

    Dernek Yönetim Kurulu Üyesinin İstifa Etmesi, ancak yedek üye olmaması durumunda nasıl bir yol izlenir

    1. Dernekciler dedi ki:

     Dernekte yerine seçilecek kimse olmaması sebebi ile, genel kurula gitmek gerekir.

 3. Kudret dedi ki:

  İyi günler dernek yönetiminde Başkan yardımcısıyım ve istifa etmek istiyorum ama muhatap bulamıyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Elif KARATAŞ dedi ki:

   Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmadan net cevap vermemiz maalesef mümkün değil. İletişim numaralarımız arayıp, bilgi alabilirsiniz.

   1. Arzu dedi ki:

    Dernek kurucu üyesi idim. Dernek başkanına istifamı Dernek başkanına istifamı ilettim. E devlette pasif üye görünüyorum. Bu işlemler halloldu demek midir? Yapmam gereken başka bir şey var mı?

    1. Dernekciler dedi ki:

     Evet üye değilsiniz demek.

   2. Ufuk dedi ki:

    Merhaba
    Denetim kurulu asıl üyeleri görevine devam ederken ,yedek denetim kurulu üyelerinden birinin istifası durumunda diğer üyeler içerisinden yedek denetim kurulu üyesi ataması yapılabilirmi? Genel kurul yapmak gereklimi yoksa yönetim kurulu toplanıp karar alması bir üyeyi yedek denetim kurulu görevlisi olarak ataması yapilabilirmi

    1. Dernekciler dedi ki:

     Yedeklerden atama yapabilirsiniz

 4. Nevzat dedi ki:

  denetleme kurulu başkanlığından ve dernek üyeliğinden istifa ettim yazılı dilekçemi yönetim kurulu na verdim ama hiçbir işlem yapılmadı hala e devlet üzerinde dernek başkanlığı faal olarak gözüküyor ne yapmam gerekiyor

  1. Dernekciler dedi ki:

   Merhabalar, Üyeliğinizin bulunduğu derneğe noterden istifanız için ihtarname gönderebilirsiniz.

 5. daimi ere dedi ki:

  uye aidatini odemeden istifa edebilirmi

  1. Dernekciler dedi ki:

   Üyelerin ödenti verme borcu tüzükle düzenlenir. Tüzükte düzenleme yoksa üyeler, dernek amacının gerçekleşmesi ve borçlarının karşılanması için zorunlu ödentilere eşit olarak katılırlar. Dernekten çıkan veya çıkarılan üye, üyelikte bulunduğu sürenin ödentisini vermek zorundadır. Yönetim kurulu aidat borçlarını Borçlar Kanununa göre icra yoluyla tahsil edebilir.

 6. ferhan dedi ki:

  iyi günler dernek başkanıyım
  yönetim ve denetim kurulundaki arkadaşlar spor derneğimizden tamamen ayrılmak istiyor dilekçe yeterli mi?
  bir de spor kulübü derneğimiz mali herhangi bir durumu yok kapanması nasıl yapılabilir teşekkürler..

  1. Dernekciler dedi ki:

   Merhabalar Ferhan Bey, Yönetim ve Denetim kurulu üyelerinizin ıslak imza ile istifa dilekçelerini size tebliğ etmeleri zorunlu. Derneğinizin fesih durumunda ise hazırlanan Divan Tutanağı tasfiye tutanaklarınız, genel kurullarınız hazır ve eksiksiz bir şekilde sivil toplumla ilişkiler müdürlüğüne dernek üyelerinizden bir kişinin teslimi ile kapanışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 7. burak dedi ki:

  Bir dernekte kurucu üye iken kurulum hemen üzerine uzaklaşmak zorunda bırakıldım. şu anda e devlette pasif üye gözüküyorum ama halen kurucu üyeliğim devam ediyor gözüküyor. Nasıl istifa edebilirim dernek istifamı da kabul etmiyor gibi duruyor. Konu hakkına yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Dernekciler dedi ki:

   Merhabalar, Eğer e-devletten üzerinden pasif olarak görünüyorsanız üyeliğiniz pasifize edilmiştir.

 8. Mehmet dedi ki:

  Mrblar Elif hanım. Dernek üyelerimiz toplamda 16 kişi idik. bir anda 13 kişi istifa etti. Başkan,sekreter, asil üye olarak 3 kişi kaldık. İstifa dilekçelerini de kaymakamlık Yazı işlerine vermişler. Bu arada bana hiç haber vermediler Bilginer yoktu kaymakamlıktan öğrendim.. bu konuda neapmam gerekir. Çok teşekkür ederim.

  1. Dernekciler dedi ki:

   Merhabalar, Dernekten istifa eden üyelerinizin yerine yeni üyeler ile birlikte olağanüstü genel kurula giderek yeni yönetiminizi belirlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde derneğiniz fesih edilir.

  2. Ersin dedi ki:

   Merhaba iki başkan yardımcım da dernekten ayrıldı izlemem gereken yol nedir teşekkürler

   1. Dernekciler dedi ki:

    Merhaba yönetim yedekten çekip organ değişikliği yapabilirsiniz.

 9. Kerem dedi ki:

  İstifa dilekçesinin ıslak imzalı ve Aslı gereklimidir whatsap üzerinden dilekçe gönderimi kabul olur mu

  1. Dernekciler dedi ki:

   Merhabalar Kerem Bey,
   Derneğinizden istifa eden üyelerin dilekçelerini ıslak imzalı bir şekilde tarafınıza tebliğ etmeleri gerekiyor.

 10. Abdullah kumral dedi ki:

  İyi günler dernetekten 3kişi aynı tarihte 1kişi 4ay önce istifa etmesi halinde herhangi bir durum olurmu yedeklerden tamamlanabilirmi

  1. Dernekciler dedi ki:

   Merhabalar Abdullah Bey, iyi günler dilerim. Üyelerinizin hangi konumda olduğuna göre işlemler değişir. Yönetim ve denetimde ise organ değişikliği ile yapılarak yedek yönetimden belirlediğiniz üyelerinizi atayabilirsiniz, eğer normal üyeleriniz ise istifa dilekçeleri ıslak imza ile istifalarını kabul edip derneğinizden pasif hale getirebilirsiniz.

  2. Özlem Şen dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım..10gün önce dernek başkanlığına atandım ve yönetime kurulumuza 10gün önce katılan bir üyemiz sürekli karar aldığımız ve imza zorunluluğu olduğu için istifa etmek istiyor.Kurulca istifa dilekçesini hemen kabul etmemiz uygun olur mu.Zamana mı ihtiyacımız var

   1. Dernekciler dedi ki:

    30 gün resmi süreniz zaten istifa ettiği için mecbur işleme almanız gerekir

 11. Halil dedi ki:

  Merhaba, İyi Günler,
  Derneğimizin Kurucu yönetim Kurulu üyesi istifa etti bu sebeple genel kurul toplantısı yapmamız gerekiyor mu ? Teşekkür ederim.

  1. Dernekciler dedi ki:

   Hayır genel kurulunuza kadar bu şekilde devam edebilirsiniz.

 12. Melike dedi ki:

  Merhabalar,
  1 yıl Yk başkanlığı yapmış başkanın istifasının ardından olağanüstü genel kurul yaparak yeni bir yk başkanı seçtik. seçimin üzerinden 5 ay geçti fakat iş yükü fazla geldiği için yeni yk başkanı da istifa etmek istediğini söyledi. Bu durumda yeni bir olağanüstü genel kurul mu yapılmalı yoksa yedek üyelere başkanlık teklifi ile gidilerek onay mı alınmalıdır. Tüzükte istifa ve vefat dahilinde yapılması gerekenlere dair bir madde bulunmuyor.

  1. Dernekciler dedi ki:

   Yedek üyelerden birini yönetime çağırıp görev dağılımı yapabilirsiniz.

 13. Selin hicret dedi ki:

  Merhaba,iyi günler. Öğrenciylen sosyal projeler yapmak üzere kurduğumuz derneğin aktif olmamasına rağmen, e-devlet üzerinde hala başkan yardımcısı gözüküyorum. İstifa etmek istiyorum ancak hiçbir muhatabım yok yönetim kurulundaki kişilerin bağlantısı dahi yok, yönetim kurulu dahi yok. Bu istifamı yönetim kuruluna iletmek dışında nasıl gerçekleştirebilirim? Bu görevden nasıl ayrılabilirim? Teşekkürler

  1. Dernekciler dedi ki:

   Noterden istifa edebilirsiniz.

 14. Mehmet Salih AHİ dedi ki:

  Merhaba Elif Hanım derneğimizin denetim kurulu yedek üyelerinden birisi istifa etti. bunun yerine diğer üyelerden birisini alamıyoruz. yapılacak genel kurula kadar denetim kurulu 3 asil 2 yedek üye olarak devam edebilirmi. Çok teşekkürler.

  1. Dernekciler dedi ki:

   Yedek üye istifası olduğu için sorun değil genel kurula kadar böyle devam.

 15. Gencay dedi ki:

  Merhabalar, dernek geçici üyelerinden birini dernek üyeliğinden kendisine bildirim yapmadan çıkarabiliyor muyuz yoksa kişi kendisi mi istifa etmeli? Dernekteki diger Kişiler ile farkli bir konu üzerinde ayrımcı soylemleri bulundugu icin su an uyelerle görüşmüyor. Kendisini ilk genel kurula davet etmesek problem yasar miyiz?

  1. Dernekciler dedi ki:

   Kendisi de çıkabilir istifa denir siz çıkarırsanız ihraç denir genel kurulu bütün üyelere bildirmek ve bu bildirimi ispatlamanız gerekir o sebeple gazete ilanı temiz bir yöntemdir.

 16. Ercan Erkul dedi ki:

  Dernek denetim üyeliğinden istifa eden ama dernek üyeliğinden istifa etmeyen kişi için bildirim karar almak gerekir mi

  1. Dernekciler dedi ki:

   Evet organ değişikliği ya da genel kurul yapmanız gerekir.

 17. Güner dedi ki:

  Merhabalar , kurucu üyesi ve denetim kurulu asil üyesi olduğum derneğimizle tamamen ilişiğimi kesmek istiyorum üyelerden farklı olarak herhangi bir işlem yapmalı mıyım? sadece yönetim kuruluna dilekçe vererek ayrılmam mümkün mü? İzlemem gereken yol nedir? Teşekkürler

  1. Dernekciler dedi ki:

   Dilekçe yeterli ama içinize sinmiyorsa noterden istifa edebilirsiniz

 18. beyhan dedi ki:

  kurucu üyeliğini yaptığım derneğe yazılı ıslak imzalı ıstifa dilekçemi yolladım kabul edilmemesi durumunda ne yapmalıyım

  1. Dernekciler dedi ki:

   Kabul etmek zorunda garanti olsun isterseniz noterden de istifa edin.

 19. Özlem Erdoğan dedi ki:

  Merhabalar,
  Derneğimizi 13 Eylül tarihinde kurduk. İlk genel kurul toplantımızı henüz gerçekleştirmedik. Kurucu üyelerimizden ‘sekreter’ görevindeki kişi istifa etmek istediğini belirtti. Bu durumda sizce nasıl hareket etmeliyiz?
  Bu kişi ayrıldığında dernek üyemiz 6 kişiye düşecek. Dernek fesh edilir mi?
  Teşekkürler.

  1. Dernekciler dedi ki:

   Dernek fesh edilmez yeni üye alıp genel kurul yapabilirsiniz.Detaylı bilgi için lütfen arayın 0212 243 38 19

 20. yasemin dedi ki:

  Merhabalar,
  Dernek yönetim kurulundan istifa ettim ancak derbise girilirken beni yedek üye olarak yazmışlar. Şimdi bir arkadaşımız daha istifa etti. Tekrar yönetim kuruluna girebilir miyim?

  1. Dernekciler dedi ki:

   Girebilirsiniz evraksal düzenlemeyi düzgün yapmalısınız.

 21. Fatma Ünal dedi ki:

  Fesih edilmiş bir dernek üyeliğinden nasıl çıkılır? Dernek fesih edilmiş olmasına rağmen, e-devlette dernek üyesi olarak görünüyorum.

  1. Dernekciler dedi ki:

   Sistemsel bir hata olabilir hangi ildeyseniz sivil toplum müdürlüğü ile görüşünüz.

 22. Dilek Alibey dedi ki:

  Derbiste yönetim kurulu üyesi ve denetim kurulu üyesi ile kurucu üye pasif hale getirilip çıkışı yapılamıyor. Konu hakkında ne yapmalı?

  1. Dernekciler dedi ki:

   Yönetim ve denetim kurulu üyesini genel kurul işlemi olmadan derbiste düzenleyemezsiniz.

 23. aydın dedi ki:

  iyi günler elif hanım öncelikle insanları bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Resmi kurumun yöneticilerinden oluşan spor kulübüne 26.09.2018 tarihinde bilgim rızam dışında yönetim kuruluna asil üye kaydım yapılmış, bunu öğrendiğimde derneğin ve dernek başkanının adresi olan müdürlüğe EBYS sistemi üzerinden evrak kayıt işlemleri yaparak şubat 2019 yılında yazılı ıslak imza ise istifa dilekçemi verdim ancak bir türlü istifam işleme alınmadığını öğrendiğimde dernek başkanı hakkında 16 mayıs 2019 yılında savcılığa suç duyurusunda bulundum, (dosyam açık savcılıkta duruyor) 2021 yılında derneğin dernek müdürlüğünce feshi edildiğini öğrendim ve derneğin e-devlet üzerinden yönetimde halen üyesi olduğumu görüyorum (dernek fesih) edilmiş olarak duruyor ayrıca derneğin borçlarından sorumluluğum doğar mı. şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim iyi günler iyi çalışmalar dilerim.

  1. Dernekciler dedi ki:

   Cezalar başkana kesilir

 24. Aslıhan Kutlu dedi ki:

  Merhaba, dernekte denetim kurulu yedek üyesi dernekten istifa etti. Yerine biri genel kurul yapılmadan konamıyor, derbiste nasıl bir işlem yapmak gerekir?

  1. Dernekciler dedi ki:

   Yedek üye için karar dışında hiç bir işlem yapmanıza gerek yok

 25. Samet dedi ki:

  Merhaba, bir üyemiz e devlet aracılığı ile üyelikten çıktı (yönetim kurulu üyesi değil sadece dernek üyesi) bu kişinin üyelikten çıkması ile alakalı yönetim kurulu kararı alınma gerekliliği var mıdır?

  1. Dernekciler dedi ki:

   Evet karar alınmalı

 26. Suzan dedi ki:

  Dernek kurulduğundan beri 2 yılı aşkın 1 genel kurul yapıldı ama denetim kurulu iç denetim raporunu hazırlamadı. Bu durumda denetim kurulunu veya dernek yönetimini ne gibi sonuçlar beklemektedir ? Ne yapılması gerekir?

  1. Dernekciler dedi ki:

   Denetim de sorun olur memurun insiyatifinde bir durum

 27. Yakup Hamza dedi ki:

  Dernek başkanı vefat etti. Nasıl bir yol izlemeliyiz? Sırasıyla anlatabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  1. Dernekciler dedi ki:

   Karar alıp yeniden görevlendirme yapınız

 28. Ali Rıza çelik dedi ki:

  Slm Elif hanım
  Dernek kurucu başkanıyım ve sonrasında yapılan seçimlerde 2 defa daha başkan olarak devam ettim şimdi ise yurt dışı işimden dolayı yönetim kurulunu toplayıp yeni Dernek başkanı ve yönetimi için genel kurulu olağanüstü toplanması için karar alındı
  Genel kurul toplandı çoğunluk sağlandı ve yeni başkan ve yönetim seçildi.
  Yeni yönetimi bildirmek için derbiş üzerinden yeni yönetim bildirimi gönderdim ama hala eski yönetim ve başkan gözüküyor.
  Bunun için nasıl bir yol izlememiz gerekir.
  Yardımcı olursanız seviniriz. Merhaba şimdiden teşekkür ederim

  1. Dernekciler dedi ki:

   Yeni başkanın kuruma gidip evrakları ibraz edip sizi düşürmesi gerekli

 29. D.b dedi ki:

  İyi günler. Kurucusu olduğum dernekten istifa etmek istiyorum. Ama şuan farklı bir ildeyim. Dernek ile alakalı bir iletişim adresi yok. Bu durumda ben nasıl istifamı verip dernekle bütün bağımı koparabilirim. Bir de e devlet üzerinden baktığımda beni denetleme kurulu başkanı yapmışlar. Bu fiil benim bilgim dışında yapıldı. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Dernekciler dedi ki:

   Noter üzerinden başvuru yapın

 30. MEHMET ASLAN dedi ki:

  MERHABA DERNEK DENETİM KURULU BAŞKANIYIM TÜZÜK GEREĞİ SEÇİME GİDİLDİ AYNI BAŞKAN DEVAM AMA MEVCUT BAŞKANIN YÖNETİM EKİBİ BU OLUŞUMDA GÖREV ALMADILAR BAŞKAN YÖNETİM SUNAMADI BENİM BURDA NE YAPMAM GEREK DERNEK DENETİM KURULU VE DİVAN OLARAK GÖREVİ GEÇİÇİ OLARAK DEVİRMİ ALMAM GEREK

  1. Dernekciler dedi ki:

   Genel kurul işlemi olmadıysa seçimde bir sonraki genel kurul (2.genel kurul) da yeniden yapılır

 31. Süleyman Bekcan dedi ki:

  Dernek kurucu üyesi olarak, ilk genel kurul Yönetim kurulu yedek üyesi olarak seçildikten bir müddet (1 ay kadar) sonra dernek başkanlığına hitaben istifa dilekçemi elden dernek başkanına vererek ayrıldım. Yıllar sonra dernek başkan yardımcısı olarak müteselsil borçlu durumuna sokulduğumu öğrendim. Konuyla ilgili olarak savcılığa su duyurusunda bulundum. soruşturma devam ediyor. Bu konuda düşüncenizi öğrenebilir miyim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Dernekciler dedi ki:

   Dilekçeniz işleme alınmadıysa yapacak bir durum ispat yönünde kalmıyor dilekçeyi noter yada ptt üzerinden verseydiniz kanıt olurdu

 32. semih dedi ki:

  Merhaba,
  E-devlet üzerinden dernek üyeliğini sonlandıranlar için, yönetim kurulu tarafından yapılması gereken işlemler nelerdir. Karar defterine veya evrak kayıt defterine yazılması gerekli mi?

 33. Ali Burus dedi ki:

  Elif Hanım Merhaba,
  Dernekte Başkan yardımcısı olarak görev yapıyordum. Dernek uzun yıllardır faaliyet yapmıyor.(resmi olarak faal durumda) ama yönetimden kimseye ulaşamıyorum. Noter aracılığı ile istifamı verdim.
  Ayrıca iktisadi işletmede temsilci olarak görünüyorum.
  İstifa edince temsilciliğim de sonlanır mı? Aksi durumda ne yapmalıyım?
  çok Teşekkür ederim.

  1. Dernekciler dedi ki:

   İstifanız ile iktisadi işletme müdürlüğünüz düşmez hemen görüşüp defterleri bulup işlemlerinizi yaptırın mali büyük aylık cezaları var

 34. rzfls dedi ki:

  Dernek (Yönetim Kurulu) Karar Defterine alınmış bir karar nasıl iptal edilir?

  1. Dernekciler dedi ki:

   İptal kararı almanız yeterli

 35. Mustafa dedi ki:

  Sivil toplum kuruluşu derneginde yönetim kurulundan kaç kişi istifa ederse yönetim kurulu düşer?

  1. Dernekciler dedi ki:

   Düşmez organ değişikliği yapılır o da yeterli gelmezse genel kurul

 36. KEMAL ÖZER dedi ki:

  MERHABALAR KOLAY GELSİN DERNEK ÜYELİĞİNDEN E DEVLETTEN İSTİFA EDENDEN ÜYE İÇİN İSTİFA DİLEKÇESİ VEYA KARAR ALINIYORMU.

  1. Dernekciler dedi ki:

   İstifa için karar alınması gerekli

 37. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba, üye olduğum bir dernekteki bilgili kullanarak beni başka 2 derneğe daha üye yapmışlar. Fakat benim iznim dışında. Tek bir dilekçem var başka herhangi bir dilekçem yok. Hatta denetime yazmışlar ben e devlet üzerinden gördüm. Tesadüfen bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim.

  1. Dernekciler dedi ki:

   E devletten istifa edip şikayetçi olabilirsiniz

 38. ilyas dedi ki:

  dernek kurucu başkanı idim, olağan ilk genel kurulda yönetim ve deneti kurulunda görev almadım, yönetim ve denetim kurulunda görevim olmamasına rağmen e-devlet üzerinden istifa edemiyorum, dilekçe ile mi başvurmam gerekli acaba,

 39. Oğuz dedi ki:

  Merhaba yedek üye olduğun dernekte benden habersiz beni başkan yardımcısı yapmışlar. 3 yıldır başkan yardımcısı gözüküyorum. Hem dernekten ayrılmak istiyorum hem de habersizce başkan yapıldığım bilgisinin resmileşmesini istiyorum. İleride o döneme ait bir sorunda üzerimde br sorumluluk kalmaması için ne yapmalıyım?
  Teşekkürler

  1. Dernekciler dedi ki:

   Şikâyetçi olabilirsiz ıslak imzasız işlem yapıldığı için size hiçbir işlem tebliğ edilmedi ise.

 40. atakan akyüz dedi ki:

  Merhaba, Dernek Faaliyette değil. Kurucu üyelerden birisi vefat etti. derneği nasıl sonlandırabiliriz.

  1. Dernekciler dedi ki:

   Genel kurul ve tasfiye süreci başlatmak gerek.

 41. Mehmet dedi ki:

  İyi günler Elif Hanım,
  Vaktiyle birkaç arkadaşımla birlikte bir dernek kurduk. Arkadaşlarım senin elin resmi işlere hepimizden yatkın diye ısrar etmeleri sonucu Dernek Başkanı oldum. Dernek uzun zamandır aktif değil arkadaşlarımdan hiçbiri yönetimi almak istemiyor. Şuan resmi işleri göstermelik olarak DERBİS üzerinden yapıyorum. Arkadaşları baskı altına almak için Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı yapmadım. Müdürlükten aradılar bende derneği feshetmek istediğimi söyledim telefondaki hanımefendiye. Bana bunun nasıl olabileceğini anlattı. Fesih için gerekli evrakları inceledim. Ben şuan derneğin kayıtlı ilde ikamet etmiyorum tayinim sebebiyle farklı bir ilde yaşıyorum. Arkadaşlara durumu söyledim kimse fesih için gerekli evrakları teslim etmek için dahi müdürlüğe gitmek istemiyor. Mahkemeden başka yol yok diyorlar. Ancak o durumda da mahkeme masrafları tarafınızca ödenecek dediler. Benim o masrafları ödeyecek durumumda bulunmuyor. Ne yapacağımı bilemiyorum. İstifa etsem karşımda bir muhatap yok. Müdürlüğe dernekten istifa etmek istediğime dair bir dilekçe vermem durumunda ne olur? Şuan büyük ihtimalle kurul toplantısını geç yaptığım için yine ceza gelecek ve onu da ben ödeyeceğim. Artık çok bunaldım bir yol bulamıyorum. Bundan kurtulmamın bir yolu var mıdır? Yardım ederseniz size müteşekkir olurum.

  1. Dernekciler dedi ki:

   İdari süreç, başka işlem yapılamaz

 42. noname dedi ki:

  Merhaba, bir dernekte yk yedek üyesiyim. İstifa etmek istiyorum. Daha sonrasında bir sorun olmaması için neleri kontrol ederek çıkmalıyım ve hangi yolla istifa etmeliyim.

  1. Dernekciler dedi ki:

   Yönetim kuruluna ıslak imzalı bildirebilirsiniz, tereddüt ediyorsanız noter kanalı ile istifa edebilirsiniz.

 43. Kemal dedi ki:

  Yonetim kurulundan istifa eden ueynin yerine denetim kurulundan uye secilebilir mi?

  1. Dernekciler dedi ki:

   Yönetim kurulu yedek üyelerinden seçebilirsiniz, denetim kurulundan seçmek için genel kurul yapmanız gerek.

Call Now Button